Zlatý Pešiak 2016

S finančnou podporou obce sa podarilo zorganizovať  už 9. ročník šachového turnaja, ktorý je zároveň spomienkou (memoriálom) na nášho rodáka šachistu Erika Britana. Tohto ročníka sa zúčastnilo celkovo 88 hráčov (64 v OPEN a 24 detí v GPX) z blízkeho okolia (Belá, Snina, Dlhé, Modra, Humenné) ale cestu na turnaj si našli aj hráči z Michaloviec, Vranova, Stropkova, Trebišova, Prešova, Košíc, dokonca z Bratislavy i českej Jihlavy. Turnaj  GPX vyhral Leo Simon z Humenného. Z našich detí zaznamenali úspech Andrej Čopík, ktorý v celkovom poradí skončil tretí (1. miesto v kat. C14), Miška Valcerová (2. miesto v kat. D14), Viťka Gerzaničová (2. miesto v kat. D11) a Vanesska Kocúrová (2. miesto v kat. D8).

Turnaj OPEN napriek zaváhaniu v úvode nakoniec ovládol minuloročný víťaz David Brychta z Jihlavy, striebro získal František Pribula zo Sniny a tretí skončil Dominik Nandráži z Prešova. V kategórii žien dominovali naše dievčatá: 1. Viktória Barnová, 2. Maja Labičová a 3. Aneta Hudáková. Z „beľenov“, ktorých bolo celkovo 18 si trofej odniesli: 1. Vincent Pristaš ml., 2. Ján Hrežík a 3. Benjamín Štutika. Ocenení boli ešte seniori (1. Andrej Šuťak HE), juniori do 18r. (1. Jakub Kovaľ PO) a hráči so základným ratingom (1. Jozef Leňko SV). Za zmienku ešte stojí spomenúť, že na turnaj sa prišli pozrieť aj dvaja vzácni šachoví hostia – Jaroslav Pčola (extraligový hráč a mecenáš humenského šachu) a zvlášť slovenský reprezentant a olympionik GM Tomáš Petrík zo Starej Ľubovne.