Zlatý pešiak

Už 4. ročník šachového turnaja o „Zlatého Pešiaka“ sa uskutočnil 27. 12. 2011 v novom Obecnom Dome v Belej nad Cirochou. Turnaja sa každým rokom zúčastňuje viac hráčov, tento rok ich bolo spolu až 85. Okrem hráčov z Belej, Sniny, Dlhého, Modrej či Humenného prišli aj šachisti zo Svidníka, Stropkova, Michaloviec, Bardejova či zo Svitu. Ďalšou novinkou bolo, že pozostával z dvoch samostatných turnajov „Turnaj A“ bol určený pre juniorov do 14 rokov a bol zároveň zapojený do celoslovenskej série GPX šachových náborových turnajov. Zúčastnilo sa ho 33 detí. Turnaj B-OPEN“, do ktorého sa zapojilo 52 hráčov, bol určený pre ostatných bez obmedzenia veku. Hralo sa tempom 2x15 min na 7 kôl, počítačom losovaným švajčiarskym systémom.  Vďaka podpore zo strany starostu a obecného zastupiteľstva boli do turnaja zakúpené krásne ceny a trofeje pre jednotlivé kategórie.

Juniori boli rozdelení do 3 vekových kategórií zvlášť dievčatá a chlapci. V kategórii do 8 rokov cenu získali Klára Kyselová (1.), Matúš Čižmár (1.) a Matej Avuk(2.) - všetci z Belej nad  Cirochou. V kategórii do 11 rokov boli najúspešnejší - dievčatá: 1. Aneta Hudáková (Belá), 2.  Anna Mikulová (Dlhé), chlapci: 1. Eduard Paňko (Stropkov), 2. Jozef Zboraj, 3. Benjamín Štutika (Belá).  V kategórii do 14 rokov – Dievčatá: 1. Viktória Barnová, 2. Veronika Sabová, 3. Kristína Čopiková (Belá), chlapci: 1. Matúš Kotora, 2. Adrián Mikitka (Stropkov), 3.  Samuel Gič (Snina).

Celkovým víťazom B-turnaja  bol Ján Krajňak z ŠO Svit, na druhom mieste sa umiestnil František Polačko ml. (Modra n/C) a tretí skončil Peter Žido (Snina) obaja hrajúci za Šachy Reinter  Humené. Kategóriu do 18. rokov vyhral Richard Volčko z BŠK Bardejov, 2.miesto získal Dominik Jakubčo (Modra), tretí skončil Ján Kovalčin (Humenné). Zo žien/dievčat boli najúspešnejšie: 1. Diana Dzurková (Dlhé), 2. Adriana Polačková (Modra), 3. Marcela Sakalíková (Stropkov). V kategórii hráčov so základným ratingom ELO 1000 boli najlepší: 1. Anton Burda (Belá), 2. Pčola Radoslav (Snina), 3. Marián Mikitka (Stropkov). Osobitne boli ocenení aj najlepší šachisti z Belej: 1. Róber Rebič, 2. Andrej Ferko, 3. Vincent Pristaš st.