Úradná
tabuľa
Voľby
Projekty
obce
Rezervácia
Spoločenskej sály / Zasadačky
Kalendár
udalostí
Fotogaléria
obce
Farské oznamy
05.08.2022

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny SR informuje, že detské skupiny môžu pomôcť pri nedostatku kapacít v jasliach a škôlkach. Ide o nový koncept starostlivosti o dieťa, ktorý existuje od konca júna 2022.

Umiestniť dieťa do jaslí alebo materskej školy môže byť problematické, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny preto zjednodušilo postup ako umiestniť dieťa do detskej skupiny, a tiež ako si založiť detskú skupinu. Postup je veľmi jednoduchý a aj rodič, aj osoba, ktorá si chce zriadiť detskú skupinu, potrebujú urobiť len pár krokov.

Osoba, ktorá chce začať prevádzkovať detskú skupinu nemusí byť odborne spôsobilá ani plniť kvalifikačné predpoklady, ale v záujme bezpečnosti detí musí byť spôsobilá na právne úkony v plnom rozsahu a bezúhonná. Osoba navštívi vyšší územný celok, kde sa zapíšte do registra sociálnych služieb. Oprávnenie prevádzkovať detskú skupinu vzniká týmto zápisom.

Starostlivosť v detskej skupine potom poskytuje ako sústavnú činnosť, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a na konkrétnom mieste. Osoba, ktorá prevádzkuje detskú skupinu nemôže zamestnávať zamestnancov a môže sa starať maximálne o 4 deti od narodenia až po začatie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole (do 5 rokov). Do počtu detí sa započítavajú aj vlastní potomkovia v tejto vekovej hranici.

Rodič, ktorý chce umiestniť dieťa do detskej skupiny si vyberie detskú skupinu, ktorá mu vyhovuje. S prevádzkovateľom detskej skupiny uzavrite písomnú zmluvu, v ktorej sa dohodnú na podrobnostiach starostlivosti (časové rozpätie, v ktorom sa detská skupina postará o dieťa, suma za starostlivosť, ale aj detaily ako zabezpečenie stravovania dieťaťa, a podobne).

S podpísanou zmluvou rodič navštívi príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde požiada o príspevok na starostlivosť o dieťa v detskej skupine. Ten sa poskytuje v sume najviac 160 eur mesačne. Z príspevku rodič následne uhradí starostlivosť o dieťa v detskej skupine.

Detské skupiny predstavujú alternatívnu starostlivosť o dieťa pre rodičov, ktorí preferujú menší kolektív a domáce prostredie. Posilnia nedostatočné kapacity v zariadeniach starostlivosti o deti v pracovných dňoch a v pracovnom čase a tiež dokážu flexibilnejšie reagovať na nepravidelný pracovný čas rodičov dieťaťa. Je to služba starostlivosti o dieťa dostupnejšia pre každého.

Všetky potrebné informácie o detských skupinách nájdete TUPraktický leták „Informácie ako detské skupiny fungujú a ako ich zriadiť" si stiahnete TU.

Kontakt
Osloboditeľov 535/33, 067 81
obecbelanadcirochou@gmail.com
057 768 3126 057 768 3136
Kalendár
Odber noviniek

Zostaňte v obraze - prihláste sa k odberu newslettera a buďte informovaný o aktuálnych novinkách.

* Odoslaním e-mailovej adresy súhlasíte s odberom noviniek