Úradná
tabuľa
Voľby do NR SR 2023
Projekty
obce
Rezervácia
Spoločenskej sály / Zasadačky
Kalendár
udalostí
Fotogaléria
obce
Menu
Fotogaléria
Farské oznamy
14.11.2023

Národný bezpečnostný úrad v súvislosti s veľkými zľavami internetových obchodov vyzýva ľudí, aby boli obozretní a nakupovali len na overených stránkach.

Black Friday a Cyber Monday sú na Slovensku každým rokom populárnejšie. Netreba však zabúdať, že na nákupné „sviatky“ nečakáte len vy, ale aj podvodníci.

Kyberútočníci si vedia vyrobiť podvodné stránky, ktoré neraz vyzerajú na nerozoznanie od tých pravých. Keby ste sa na nich rozhodli nakupovať, mohli by ste prísť o svoje peniaze, ale aj o osobné či platobné údaje. Útočník ich môže neskôr zneužiť. Časté sú aj phishingové e- maily spojené s lákavými výpredajmi.

Čo robiť, aby ste neminuli peniaze na podvodnej stránke?

Nakupujte od oficiálnych predajcov a čítajte recenzie. Ak sa k vám cez e-mail alebo sociálne siete dostane reklama na úžasný výpredaj, spomaľte. Prečítajte si recenzie na stránku a zamerajte sa najmä na negatívne recenzie. Pozitívne si mohol obchodník vytvoriť sám.

Ak je to príliš dobré, možno to nebude pravdivé. Láka vás stránka na ceny, ktoré nekorešpondujú s cenami u ostatných predajcov? Mali by ste sa jej vyhnúť. Aj počas Black Friday alebo Cyber Monday oficiálni predajcovia dodržiavajú podobnú cenovú politiku. Je preto nepravdepodobné, že na jednej stránke nájdete produkt oveľa lacnejší, ako na iných.

Pozor si dávajte na spôsob platby. Oficiálne online obchody vo väčšine prípadov ponúkajú zákazníkom viaceré možnosti platby (kartou, na dobierku, prevodom alebo pri osobnom prevzatí). Ak ponúkajú platbu kartou, uistite sa, že je zabezpečená a prebieha cez oficiálnu platobnú bránu banky alebo spoločnosti, ktorá môže takéto služby poskytovať. Pokiaľ je možné zaplatiť cez PayPal, zvoľte si túto možnosť.

Majte špeciálnu kartu na online nákupy – oplatí sa vám, ak nakupujete často. Na takejto karte by ste mali mať len obmedzenú výšku finančných prostriedkov a limit na platenie. Ešte lepším riešením je používanie jednorazových virtuálnych platobných kariet.

Nevypĺňajte zbytočné osobné údaje. Seriózny online obchod od vás nežiada viac osobných údajov, ako je nevyhnutné pre doručenie objednaných produktov. Ak od vás pri registrácii alebo platbe predajca žiada zadanie neštandardných údajov (rodné číslo, dátum narodenia, alebo číslo občianskeho preukazu), pravdepodobne pôjde o podvodné konanie s cieľom získať vaše osobné údaje.

Všímajte si odkaz stránky v prehliadači. Sústreďte sa na preklepy v ňom, ale aj na symbol zámku, ktorý by sa pri ňom mal nachádzať – ak sa nachádza, stránka má https protokol. Nespoliehajte sa však len na tento symbol, keďže zneužiť ho vedia aj útočníci.

Pozornosť venujte informáciám na stránke – a to napríklad obchodným podmienkam, fakturačným údajom a tomu, či sú na stránke uvedené kontakty na predajcu alebo jeho zákaznícky servis. Ak chýbajú, odíďte z nej.

Aká stará je doména? Ak bola doména registrovaná iba niekoľko dní pred tým, ako začala ponúkať produkty alebo len pár dní pred Black Friday, môžete to považovať za podozrivé. Overiť si to môžete prostredníctvom voľne dostupných webových nástrojov, napríklad https://www.whois.net.

Ak pri nakupovaní počas Black Friday alebo Cyber Monday nájdete podvodnú stránku, nahlásiť ju môžete Národnému bezpečnostnému úradu – konkrétne Národnému centru kybernetickej bezpečnosti SK-CERT.

 

Zdroj: Národný bezpečnostný úrad

Kontakt
Osloboditeľov 535/33, 067 81
obecbelanadcirochou@gmail.com
057 768 3126 057 768 3136
Kalendár
Odber noviniek

Zostaňte v obraze - prihláste sa k odberu newslettera a buďte informovaný o aktuálnych novinkách.

* Odoslaním e-mailovej adresy súhlasíte s odberom noviniek